Malé černé bobulky plné trpké šťávy, ze které, ale můžeme uvařit vynikající sladký nápoj. Ano, dnes Vám připravím bezinkovou šťávu. Bezinky jsou nyní v největším stavu zralosti, pozor začínají opadávat, a tak jestli budete chtít vyzkoušet tento recept, musíte si pospíšit.
Tuto šťávu u nás doma připravoval můj děda, měl svůj osvědčený recept (osvědčených receptů měl hned několik), ale příprava nápoje v jeho podání byl opravdový rituál. Začínal sběrem černého bezu a končil samozřejmě ochutnáním uvařené, vychladlé a naředěné šťávy.
A víte co obsahují tyto malé černé, lesklé plody? Obsahují glykosidy, karoten, antokayn, cholin, cukry, organické kyseliny, v čerstvém stavu pak vitamin C, ve slupce a v semenech jsou obsaženy vitaminy A, B1, B2, B6, B12 . Mají léčivé účinky a pomáhají při nachlazení a migréně.
A jak tedy můj děda připravoval tuto bezinkou šťávu, velmi jednoduše, zde je recept :-)
Do velké lahve, nejlépe zavařovací, dáme očištěné a omyté bobulky, cukr, šťávu z jednoho citronu a necháme louhovat do příštího dne. Pak vše dáme do hrnce, přivedeme k varu, dále přidáme vanilkový cukr, skořici, hřebíček, citronovou kůru a necháme vařit cca 20 minut, až se bobulky rozvaří a pusti všechnu šťávu. Šťávu přecedíme a vychladlou dáme co čistých lahví, skladujeme v chladu. Používat jí můžeme ředěnou jako osvěžující nápoj a nebo do koktejlů.
Skleničky na této fotografii jsou po mém dědovi, zase jedna milá vzpomínka.
Krásný týden Vám všem
Sonia
dobrý den Soni, recept je moc pěkný, jen se chci zeptat, ta štáva se nemusí zavařovat? vydrží jen tak ve sklepě?
OdpovědětVymazatděkuji a přeji pěkný den Majka
Milá Majko, šťáva se po vaření nemusí zavařovat, obsahuje více jak 60% cukru, který jí zároveň konzervuje. Já jí uchovávám v lednici, a na několika týdenní spotřebu je ideální, měj se hezky :-)
Vymazat