sobota 13. června 2015

Kouzlo jezerních vod v severní Itálii
Ze studené a šedivé hladiny jezera dýchal chlad, vzduchem se vznášel pach tlející vegetace a okolí bylo zahaleno do těžké mlhy. Jen pár labutí mě nedůvěřivě pozorovalo z kamených schůdků, které se ztrácely v podzimní kalné vodě. Byl konec listopadu a zároveň má první cesta do míst, do kterých se pokaždé tak ráda vracím.
 
                                                            Jezera Severní Itálie                      
 
 
                                                                                                            Mezi klenoty Severni Itálie patří bezpochyby jezera, která hrají důležitou roly v této zemi. Tisíce návštěvníků každý rok navštíví přírodní krásy těchto míst a jen velmi málo záleží na tom,  jestli pro svůj pobyt zvolí Lago Maggiore či Lago di Garda. Jedinečnou atmosféru však svým hostům mimo jiné nabízí též Lago di Como nebo Lago d’Iseo, a není divu,  kouzlo těchto míst je  očaruje navždy.A právě zde, bych chtěla začít spolu s Vámi, mé putování po této zemi.  Nadýchat se čerstvého vzduchu provoněného místní vegetací a pokochat se krásnou krajinou s horskými scenériemi a třpytivou hladinou ve které se odráží letní slunce. Kde krouží hejno bílých racků a vzduchem se nese ohlušující  zpěv cikád.
Asi nejraději mám ráda procházky podél nábřeží, ve stínu olivovníků, kde panuje klid a kde mi dělá společnost místní vodní ptactvo, vděčné za každý kousek suchého chleba. Náhodně bloudit  uličkami a  nakouknout přes záclonku do kuchyně, kde hospodyňka právě přípravuje oběd a nebo se dát do řeči, třeba  s místním rybářem. Nechat se nalákat vůní, která se line z útulných trattorií, které nabízejí to nejlepší ze svých specialit, mezi kterými nesmí chybět sladkovodní ryby připravované na mnoho způsobů. A že je z čeho vybírat o tom není pochyb. Vždyť mezi obyvatele těchto jezerních vod patří například štika, okoun, úhoř, ale i jeseter, pstruh jezerní, plotice, kapr a lín. A právě tento poslední, upravený podle tradičního receptu, nadívaný a pečený, podávaný s polentou jako příloha, je opravdová pochoutka.
 
Mezi nejkrásnější zážitky, a mnozí mi dají určitě za pravdu, patří odpolední projížďky místními parníčky, spojující malé městečka malebně usazená podél jezera, které traghetto jako malé perličky navléká jedno po druhém na bílou nit rozvířené a zpěněné hladiny vody.
 

A určitě by byla velká škoda nevyužít  zastávek lodní linky a nevychutnat si  návštěvu v jednom  z těchto městeček. Na první pohled přípomínají plátno mistra malíře, upoutají Vás pastelové barvy  měst Lenno a Varenna, které smáčí jezero Como, které se zrcadlí v hladině vody na krásném zeleném pozadí zalesněných svahů. A v neposlední řadě stojí za zhlédutí skvost místní architektury, Villa Carlotta, majestátně usazena v lokalitě Tremezzo. Villa Carlotta je obklopena rozsáhlou botanickou zahradou v klasickém italském stylu, ve které v jarních měsících rozkvétají květy rododendronů,  azalek, růží a kamélií. Křehkost a barvy těchto květů vnáší magické světlo do interéru této vily, kde je umístněna stálá  výstava klasických sochařů mezi které patří Antonio Canova a Bertel Thorvaldsen.
 
 
 
 
 
 A po náročném dni zajisté skvěle osvěží promenáda podél nábřeží, která má své jedinečné kouzlo. Ve stínu stromů malé kavárničky lákají k posezení nad aperitivem s přáteli, zatím co se slunce uchyluje za horské vrcholky a tyrkysově modrá voda dostává nádech nočního nebe. Svěží vánek ochlazuje horký letní vzduch a zvdálené cinkání sklenic a talířů navozuje tu správnou atmosféru i chuť povečeřet v jedné z typických restaurací. Menu nezklame žádného milovníka dobré kuchyně, je možno si vybrat mezi jezerní rybou, plněnými těstovinami, polentou připravenou na mnoho způsobů, výborným chřestem pěstovaným v oblasti Rogaro a nebo si objednat vynikající risotto se sklenkou vina. Ale i zde výběr není jednoduchý, já dávám určitě přednost růžovému vínu Chiaretto z oblati Lago di Garda , ale i Bardolino a bílé Lugana uspokojí náročné chuťové buňky.

                                                                                                                    
 
 
Jestli váháte a ještě nevíte, kam se vydat  na letošní dovolenou, můžu Vám vřele doporučit tyto krásná a okouzlující místa kam se budete určitě rádi vracet tak jako já.
Krásnou dovolenou
Sonia
 
 
 

12 komentářů:

 1. To jsou nádherné obrázky, takovou dovolenou bych si nechala líbit. Škoda, že se mi to nestane. Užívejte si tepla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Amelie, děkuji moc krásnou a pohodovou dovolenou i Tobě, měj se hezky :-)

   Vymazat
 2. Nadhera!! Jedna fotka nam s dcerkou pripomenula dedinku Vengurla v Indii. Tiez to je taka rybarska oblast s clnkami a vela zelene naokolo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Míšo někdy jsou si i vzdálená místa tak trochu podobná, důležité je, že se v těch místech cítíme dobře i když nejsou zrovna naším domovem a třeba se tam i rádi vracíme. Děkuji moc za návštěvu, krásné dny :-)

   Vymazat
 3. Sonička...ani neviem ako začať. Opäť prekrásne fotografie, pútavé rozprávanie...normálne som sa videla na tých miestach ako tam chodím, dýcham vzduch, obdivujem okolo, tú krásu a vnímam atmosféru. Ďakujem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evičko já děkuji Tobě, za návštěvu a milá slova, místo je opravdu kouzelné a jsem velmi ráda, že tuto atmosféru jsem přenesla až k Tobě, měj se krásně a hodně slunečních dní :-)

   Vymazat
 4. Hned bych se na všechna ta překrásná místa rozjela. Děkuji za zprostředkování pomocí fotek. Bylo mi tu u vás moc hezky :-).
  Krásné dny.
  Ála

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já též děkuji za milá slova, přejí krásné dny Sonia

   Vymazat
 5. Krásna prechádzka a nádherne poeticky zo srdiečka napísané. ďakujeme Soničko.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Katko, děkuji, tyto krásná místa stojí určitě za zmínku a jestli se Ti moje čtení líbilo jsem opravdu velmi ráda, měj se kráně Sonia :-)

   Vymazat
 6. Great article, Thanks for your great information, the content is quiet interesting. I will be waiting for your next post.

  OdpovědětVymazat
 7. Soničko nádherne miesto a fotky okúzľujúce...dík moc. Tam som ešte nebola a tak mi prišlo veľmi vhod spatriť aspoň takto veľa krásnych miest. Možno raz príde na rad aj Taliansko, ktovie... Maj sa krásne.

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za Vaše milé komenty