úterý 23. dubna 2013

Povídání o bylinkách... Tymián

Tuto bylinku oceňovali ji Egypťané, Řekové a Řimané. Od těch ji přenesli do Evropy přes Alpy benediktinští mniši.

Tymián roste do výše 20 - 40 cm a v kořenáci na okně se mu daří jen tehdy, jestliže je na velmi světlém, slunném a vzdušném místě. Nejlépe se mu daří v truhlíku na balkoně, na verandě a nebo přirozeně v zahradě. Potřebuje teplé místo, chráněné od větru. Vyvine se v malý keř, ze kterého můžeme jednotlivé klásky od jara do podzimu odřezávat. Jeho doba květu je od května do července. Klásky se odřezávají ve výši ruky nad zemi , pak se svazují a suší ve stínu. Tymián můžeme pěstovat na zahradě 3 až 4 roky, potom si musíme pořídit novou sazeničku, protože stará nať dřevnatí a ztrácí aroma.

Tymián se pěstuje ještě dnes v mnoha zemích jako léčivá rostlina. Používá se ve formě oleje do léčiv proti kašli a do aromatických čajových směsí, jež posilují a uklidňují nervy.

Tymián je oblíbeným kořením do uzenin, k vepřovým a skopovým pečením, do paštik, k houbám, do zeleninových polévek. Též výborný je k novým bramborům, do tvarohu a ke zvěřině. Špetka tymiánu patří i k pečené rybě, do omelet a sýrových pokrmů. Oživuje všechny bylinkové omáčky a polévky, játrové knedličky, čočkové, fazolové a hrachové polévky.

Určitě si obstarejte tuto krásně vonící bylinku, když si na ní jednou zvyknete už se bez ní určitě neobejdete...:-)


6 komentářů:

 1. Krásne rozprávanie o timianku. Okrem neho mam na záhradke aj ďalšie bylinky bez ktorých sa naša rodinka nezaobíde :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mery děkuji,též jich mám celou řadu a hojně je používám celý rok, už jen ta jejich vůně je kouzelná...:))

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. Ywett diky moc, opravdu krásně voňavá bylinka :-)

   Vymazat
  2. to áno, mám ju tiež a krásne sa jej darí....prajem pekný večer :-)

   Vymazat
 3. Krásně napsané.Ráda používám tymián.Taky miluji "starou"píseň o tymiánu...vždy mně rozesmutní
  Krásné svátky Velikonoční přeje Eva

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za Vaše milé komenty