čtvrtek 18. dubna 2013

U babky kořenářky

Nejdříve hodně pozdravů Vám všem, kteří zavítáte na můj blog a zároveň též jedna otázka, jak jste na tom letos  s bylinkami? Už máte naseto a všechny květináčky jsou přichystány? Jak je vidět jaro je už opravdu tady a tak je nejvyšší čas myslet na bylinky, které nám tak krásně provoní kuchyň a připravované pokrmy.

Jak jste správně uhodli dnes se nebude vařit, ale tak trochu povídat o bylinkách a koření. Chtěla bych postupně probrat všechny ty nejpoužívanější bylinky a koření v naší kuchyni, chutí a vůní je bezpočet a někdy se nám může stát, že si nejsme tak zrovna jisti kam které to koření patří. Celý abecední seznam pak postupně najdete na stránce věnované této tematice.Ano,první bude bazalka, prostě z toho důvodu, že patří mezi mé nejoblíbenější a vůbec má v kuchyni tato bylinka velké zastoupení.

Bazalka přišla do Evropy asi ve 12. století z tropických oblastí Asie a Afriky. Má 20 až 40 cm vysoké stonky a podélně oválné listy, které se mohou používat čerstvé i sušené. Bazalku lze pěstovat všude, na zahradě, v balkonových truhlících a i v květináči na okně. Je to jednoletá bylina, která se vysévá každý rok v březnu a dubnu, má radá kyprou půdu a hodně slunce. Sklidit se můsí krátce před květem tedy od července do září. Postupným otrháváním květů se však prodlouží její životnost.

Chutná ostře a aromaticky a zvláště letním zeleninám dává výbornou chuť. Povzbuzuje chuť k jídlu, a podporuje trávení. Prakticky jí můžeme použít do všech zeleninových pokrmů, salátů, polévek i omáček z rajčat, fazolí a okurkových salátů. Je vhodná do všech bílých omáček a polévek, do mícháných salátů a v nepatrném množství se hodí k vařeným rybám. Přidává se do bylinkového tvarohu, másla i omelet. Zvláštˇ italská kuchyně je bez bazalky nepředstavitelná, do rajských a sýrových omáček a k těstovinám (již tak známé o používané Pesto).

Velmi používaný je i bazalkový ocet. Několik čerstvě natrhaných a očištěných bazalkových listů se vloží do lahve s octem, necháme několik dní a používáme na saláty a omáčky, ktéré tak získají typickou pikantní příchuť.

Z bylinkové zahrádky Vás zdraví


8 komentářů:

 1. Jééé ta uvodní fotka!!Ta je dokonalá ...krása

  OdpovědětVymazat
 2. O bylinkách...krásna téma, rada čítam tvoje príspevky a fotografie sú vždy tak nádherné a milo potešia :)...bazalka je aj u nás obľúbená, potom mám v črepníku tymián...tomu sa u nás krásne darí a na ďalšie sa chystám :)

  OdpovědětVymazat
 3. Jani děkuji moc, natrhala jsem na zahrádce všchny bylinky co jsem měla je jich 10 druhů a fotku jsem pořídila loni v létě...:-)

  OdpovědětVymazat
 4. Ywett,moc Ti děkuji, jsem ráda že i Ty jsi bylinková a o tymiánu se zmíním příště mám ho též velmi ráda...:))

  OdpovědětVymazat
 5. Paráda:-)) Jelikož jediné rostliny, které bezpečně udržím živé jsou právě bylinky, moc se mi článek líbí:-)

  OdpovědětVymazat
 6. Bazalka nesmí chybět v mé zahrádce. Používám ji hodně.

  OdpovědětVymazat
 7. Jsem ráda, že se s námi podělíš s radami na bylinky. Sama doma na zahrádce je pěstuji a někdy nevím ani, kdy je použít. Díky ....:-)

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za Vaše milé komenty