středa 12. prosince 2012

Svatá Lucie

Zítra je třináctého prosince a k tomuto dni se váže další legenda. Svatá Lucie, byda dcera bohatých a vznešených rodičů. Měla trpký život a legenda vypráví, že se rozhodla pro panenský život. Všechny nabídky k sňatku odmítla a svůj majetek rozdala chudým. Říká se, že jednou si prý výpichala oči, aby tak odradila nápadníky, ale jako zázrakem jí byl zrak vrácen. Zklamaný a odmítnutý pohanský nápadník ji udal jako křesťanku a Lucie byla odsouzena k prostituci ve veřejném domě. Nakonec zemřela podříznutím hrdla.


Svatá Lucie noci upije a dne nepřidá


Svatá Lucie je patronkou švadlen, kočích, sklenářů a brousířů. Je vzývána proti krčním chorobám a nejčastěji je vyobrazena s mečem, se svítilnou a miskou, na které jsou vidět dvě oči. V předvečer svátku svaté Lucie chodívaly "Lucky" kolem stavení. Tento svátek patřil především ženám a dívkám a snad aby si trochu odpočinuly, nesměly v tento den
prát ani příst.Na svatou Lucii jasný den, urodí se konopí i len


A k tomuto svátku přidávám jedno mé oblíbené cukroví, klasické linecké koláčky, které všichni určitě znáte, tak jak je pekla moje maminka. Mám na tyto přípravy a pečení krásné vzpomínky a tak nemůžu jinak než přiložit tento recept. Budeme potřebovat:400 g hladké mouky, 250 g tuku na pečení, 70 g moučkového cukru, 1 vejce, rybízová marmeláda.
Ze surovin si připravíme vláčné těsto a necháme v chladničně odpočinou, těsto vyválíme na 2 - 3 mm a formičkami vykrájíme koláčky, které pečeme při 180°C 9 - 10 minut cca. Koláčky slepíme marmeládou a pocukrujeme cukrem.Přeji Vám klidné přípravy, pečení a krásný advent...:)

A na závěr ještě jedna pranostika

Svatá Lucie ukazuje svou moc, neb nám dává nejdelší noc

5 komentářů:

 1. zajímavá legenda :) nikdy jsem ji neslyšela

  OdpovědětVymazat
 2. ja začnem piecť až v pondelok, inak by sa všetko do Vianoc pojedlo :))))) tvoje linecké koláčiky sú krásne :)

  OdpovědětVymazat
 3. Krásné info a ještě krásnější linecké cukroví :)

  OdpovědětVymazat
 4. Děvčata, moc Vám děkuji za návštěvu a milé komentíky, přeji příjemné přípravy a krásný zbytek adventu...:-)

  OdpovědětVymazat
 5. Krásna legenda o Lucii, je to môj rodný deň ale o Svetej Lucii sa dozvedám také veci
  až tu z Tvojho príspevku. Dík... A linecké pečivo nesmie chýbať ani u nás :-)

  OdpovědětVymazat

Děkuji Vám za Vaše milé komenty