Tuto rubriku chci věnovat Marii Janků-Sandtnerové, zakladatelce české klasické kuchyně. První vydání její knihy se datuje 30. listopadu 1924. A právě toto vydání, které nese název Kniha rozpočtů a kuchařských předpisů, věnovaná všem hospodyním k bezpečné přípravě dobrých, chutných a levných pokrmů se v mé rodině dědí již po čtvrtou generaci a můžu říci, že její recepty nikdy nezklamaly.
Jako první recept jsem si vybrala České koláče, klasika, ale hlavně proto, že to jsou mé nejoblíbenější. Rozpočet a postup budu psát vždy v původním podání, jak jinak. Vždyť jen četba těchto receptů je požitek.
Rozpočet
50 dkg mouky - sůl - 1/2 cm utluč.vanilky (dávám vanilkový cukr) - citr. kůra - 2dkg droždí - 1/4 l mléka - 10 dkg másla - 7dkg cukru - 2 žloutky - 2 dkg másla na potření koláčů a 1 žloutek na povrch - vanílkový cukr.
Do prosáté, málo osolené mouky přidáme cukr, vanilku a ustrouhanou citronovou kůru. Pak tam nalijeme z droždí připravený, vykynutý kvásek, ohřáté mléko, ve kterém jsme umíchaly rozpuštěné máslo a žloutky a vypracujeme z toho měkké, lesklé těsto. Pak vařečku vyndáme, těsto posypeme moukou a dáme na teplé místo vykynout.
Z vykynutého těsta nakrájíme lžící kousky, uděláme bochníčky, které na omaštěném plechu necháme vykynouti. Zatím dáme do čistého rohu utěrky trochu mouky a zavážeme ji motouzem, abychom měly pěkné tvořítko na koláčky. Vykynuté bochníčky připraveným tvořítkem v prostředku vytlačíme, načež okraje koláčů potřeme žloutkem, důlek naplníme nádivkou a v horké troubě upečeme do červena. Chceme-li aby koláčky delší dobu byly křehké, potřeme upečené okraje rozpuštěným máslem.
Tvarohová nádivka
Rozpočet
5 dkg másla - 5 dkg cukru - 2 žloutky - 30dkg tvarohu - vanilka - citr. kůra - 2 lžíce mléka - 3 dkg hrozinek - z 2 bílků ušlehaný sníh
Do umíchaného másla s cukrem zamícháme žloutek, citr. kůru, vanilku, strouhaný nebo prolisovaný tvaroh, lžíci mléka, nebo je-li nádivka řídká, lžíci bílé strouhané housky a naposled hrozinky a z bílků sníh.
Jablková nádivka
Rozpočet
30dkg jablek - 8dkg cukru - skořice - citr. kůra a štáva ze čtvrtky citronu - na špičku nože badianu - 3dkg strouhaného perníku.
Opraná jablka oloupáme, rozkrájíme na čtvrtky, zbavíme jadřinců, podlijeme studenou vodou a pod poklicí udusíme do měkka. Měkká prolisujeme nebo umícháme, přídáme cukr, skořici, citr kůru i šťávu, utlučený badián (hvězdičkové koření) a podle potřeby strouhaný perník, načež nádivku dobře promícháme.
Nádivka ze suchých švestek
Rozpočet
Na 1/4 kg suchých švestek: 6dkg cukru - skořice - citr.kůra - 1 lžíce rumu
Suché švestky opereme, zalijeme vodou a uvaříme do měkka. Měkké procedíme, zbavíme pecek, usekáme a prolisujeme (nebo umixujeme). Pak do nich přidáme cukr, skořici, citronovou strouhanou kůru a rum. Je-li nádivka hustá, zředíme ji šťávou , ve které se švestky vařily.
Je pravda, že tato nádivka se může nahradit švestkovými povidly, ale chuťově je nenahraditelná.
Je pravda, že tato nádivka se může nahradit švestkovými povidly, ale chuťově je nenahraditelná.
takéto koláče zbožňujem...zaujala ma tá slivková náplň, to musím niekedy vyskúšať...
OdpovědětVymazatDěkuji, také já jsem této náplni ze začátku moc nevěřila, ale je opravdu vynikající, jsem o to více ráda, protože zde v Itálii naše švestková povidla prostě neseženu... :)
VymazatDobrý den,
OdpovědětVymazatKolik je z této dávky asi koláčků a jak velkých? Na kolik se pečou? Ještě nejsem příliš zkušená pekařka :-)
Děkuji
Poctivý český koláče. To je něco, co mi v práce Ostrava chybí. Vyrůstal jsem na malé vesnici, kde se pravidelně dělaly koláče, koblihy a další věci. Nejlepší svátek v roce byl Masopust a pak sousedská zabíjačka. :) Těch pochutin, co se dostalo na stůl. Ještě teď se oblizuji. :)
OdpovědětVymazat